15 lutego w Rabce-Zdroju w Stacji Narciarskiej Polczakówka-ski, odbędzie się otwarcie jubileuszowego V Memoriału Marii Kaczyńskiej, którego organizacją od początku zajmuje się Pani Poseł Anna Paluch. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem, zawody po raz pierwszy będą trwały dwa dni, a ich formuła została poszerzona o dodatkowe kategorie.

“Jako zawodnik i trener sekcji narciarskiej dla osób z niepełnosprawnością cieszę się bardzo że będziemy mogli wystartować w V Memoriale Marii Kaczyńskiej – Rabka-Zdrój 2017 r.
W Polsce mało jest imprez tego typu, a takie wydarzenia na pewno wpływają na rozwój narciarstwa paraolimpijskiego. Dla zawodników naszego stowarzyszenia VeloAktiv, jest to okazja do treningu
i rywalizacji z innymi. Możliwość udziału w zawodach jest celem każdego zawodnika i motywacją do treningów i rozwoju sportowego. Mam nadzieję że te zawody na stałe wpiszą się w kalendarz imprez i z roku na rok będzie coraz więcej zawodników w nich startowało” – podkreśla Rafał Szumiec, polski narciarz alpejski i kolarz ręczny, paraolimpijczyk zimowy.

W tym roku z inicjatywy Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, po raz pierwszy w zawodach wystartują osoby z niepełnosprawnością. „Cieszę się, że po naszym spotkaniu, Pan Rafał tak entuzjastycznie odniósł się do propozycji współpracy. Otwartość ze strony Pani Poseł Paluch na integracyjny wymiar Memoriału jest dowodem znakomitej współpracy, która na pewno będzie rozwijana”- zaznaczyła Pani Marta Mordarska, Dyrektor Oddziału Małopolskiego PFRON.

Zawodnicy z niepełnosprawnością startować będą w pierwszym dniu zawodów w trzech kategoriach: zawodników startujących na stojącą, na siedząco oraz niedowidzących i niewidomych
z przewodnikiem. 15 lutego na stoku staną również dzieci ze szkół podstawowych. W drugim dniu zawodów rywalizować będą uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, dorośli oraz politycy.

Patronat nad Memoriałem objęli Pan Prezydent RP Andrzej Duda i Pani Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłej prezydenckiej pary.