DLA SPRAWCÓW PRZEMOCY W RODZINIE

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W OLKUSZU INFORMUJE, ŻE  RUSZAJĄ KOLEJNE EDYCJE POROGRAMU KOREKCYJNO-EDUKACTYJNEGO DLA OSÓB STOSUJACYCH PRZEMOC DOMOWĄ.

Jednostką realizującą program jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Piłsudskiego 21, 32-300 Olkusz, tel. 0-32 641 32 92, 643 39 41, adres mail pcpr@pcpr.olkusz.pl

Zajęcia prowadzone będą w budynku PCPR, III piętro, sala szkoleniowa – Łączny czas programu obejmuje 15 spotkań grupowych ( 60 godzin ) oraz spotkania indywidualne.

Odbiorcy programu:

Program korekcyjno-edukacyjny można określić jako sposób oddziaływania na osoby stosujące przemoc domową, którego podstawowym celem jest powstrzymanie osoby przed dalszym stosowaniem przemocy wobec osoby najbliższej. Ma to się odbyć w czasie systematycznej pracy  z osobą poprzez uświadomienie mu odpowiedzialności za swoje zachowanie, rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie oraz rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy. Do udziału w Programie osoby mogą zgłosić się samodzielnie lub mogą zostać do tego zobowiązane na przykład przez Sąd.

Założenia programu:

Zawartość merytoryczna i szczegółowe treści oraz sposób realizacji programu OKE wynikają z przyjętej przez autorów/realizatorów koncepcji teoretycznej, jednak wskazane jest, aby uwzględniane były następujące obszary tematyczne:

1) rozumienia własnych emocji

2) sposobów radzenia sobie z emocjami ze szczególnym uwzględnieniem złości

3) budowania relacji interpersonalnych opartych na równości i partnerstwie

4) rozumienia rozmaitych form przemocy jako strategii kontroli i zastępowania ich działaniami niekontrolującymi

5) komunikowania bez przemocy

6) odpowiedzialnego rodzicielstwa

7) treningu zachowań asertywnych

Osoby stosujące przemoc, u których rozpoznawane jest uzależnienie od alkoholu, powinny w pierwszej kolejności być kierowane na terapię uzależnienia. W związku z tym reguły uczestnictwa obejmują zobowiązanie do powstrzymywania się od spożywania alkoholu i zażywania substancji psychoaktywnych.

II edycja OKE 2024 rozpocznie się 30.08.2024r.

III edycja OKE 20224 rozpocznie się 05.09.2024r.

 

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W OLKUSZU INFORMUJE, ŻE  02.09.2024 roku ROZPOCZYNA SIĘ PROGRAM PSYCHOLOGICZNO-TERAPEUTYCZNY DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC.

Jednostką realizującą program jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Piłsudskiego 21, 32-300 Olkusz, tel. 0-32 6413292, 6433941, adres mail pcpr@pcpr.olkusz.pl

Zajęcia prowadzone będą w budynku PCPR, III piętro, sala szkoleniowa – max. 6  uczestników (3 PARY). Łączny czas programu obejmuje 15 godzin zajęć grupowych oraz 30 godzin zajęć pracy indywidualnej – po 10 godzin na parę.

Odbiorcy programu:

  • osoby, które ukończyły program korekcyjno-edukacyjny,
  • osoby, które aktualnie biorą udział w programie kor-ed (cykl jest w końcowej fazie realizacji ) i z diagnozy dokonanej przez realizatora programu kor-ed wynika wskazanie, a że strony uczestnika gotowość do dalszej, pogłębionej pracy,
  • osoby, które nie uczestniczyły w programie kor-ed, ale prezentują dużą świadomość i motywację do pracy nad korekcją/rozwojem własnego funkcjonowania w relacjach rodzinnych, np. w wyniku innych kontaktów ze specjalistami (terapeutami, psychoterapeutami, i innymi).

Założenia programu:

Zawartość merytoryczna i szczegółowe treści oraz sposób realizacji programu psychologiczno-terapeutycznego wynikają z przyjętej przez autorów/realizatorów koncepcji teoretycznej, jednak wskazane jest, aby uwzględniane były następujące obszary tematyczne:

  • integracja, budowanie bezpieczeństwa w grupie (w przypadku realizacji programu w formie pracy grupowej),
  • edukacja w zakresie podstawowym dot. zjawiska przemocy w rodzinie (szczególnie dla osób, które nie uczestniczyły w zajęciach programu kor-ed),
  • komunikacja w relacji – style komunikacji: agresywny, uległy, asertywny,
  • rozwijanie i utrwalanie metody komunikacji z osobami najbliższymi, bez stosowania przemocy,
  • rola emocji w relacji, umiejętność wyrażania emocji bez agresji,
  • poznawanie siebie w relacjach: diagnozowanie osobistych uwarunkowań, blokad, zasobów mających wpływ na funkcjonowanie w relacjach,
  • analiza swoistych dla danego związku czynników zagrożenia i czynników wzmacniających pozytywny  rozwój relacji,
  • wyznaczanie kierunków rozwoju relacji związku (rodziny) – strategia własnych działań uczestników programu i wspomagania się specjalistami.

Realizacja programu przebiega w zależności od specyfiki uczestników, w tym szczególnie w zależności od:

  • zdiagnozowanych czynników wpływających dotychczas i aktualnie na relacje w rodzinach uczestników,
  • poziomu samoświadomości i motywacji uczestników i ich małżonków(-ek), partnerów(-ek), członków rodziny – do pracy korekcyjnej.

Osoby stosujące przemoc, u których rozpoznawane jest uzależnienie od alkoholu, powinny w pierwszej kolejności być kierowane na terapię uzależnienia. W związku z tym reguły uczestnictwa obejmują zobowiązanie do powstrzymywania się od spożywania alkoholu i zażywania substancji psychoaktywnych.

Harmonogram spotkań indywidualnych będzie na bieżąco ustalany pomiędzy prowadzącym a uczestnikami.

Ewentualne pytania w w/w sprawie proszę kierować do pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu.

Koordynator programu: Magdalena Pielka  tel. 0-32 643 39 41 wew. 22

 

HARMONOGRAM ODDZIAŁYWAŃ KOREKCYJNO – EDUKACYJNYCH DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE

TERMIN REALIZACJI: 

Miesiąc Data Ilość godzin