Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych – Powiat Olkuski 2018

W dniach 13, 14, 15 czerwca 2018r. po raz kolejny w Powiecie Olkuskim odbywały się „Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych – Powiat Olkuski 2018”.
Na balonach poleciały w niebo marzenia, były występy artystyczne, nagrodzeni zostali laureaci konkursów i tych sportowych i fotograficznego, wszystkim zrobiono zdjęcia z drona, były występy gwiazdy i zespołu disco – polo, konkursy i zabawy przy muzyce, skręcanie balonikowych zwierzątek, pokaz baniek mydlanych, sztuczki iluzjonisty i wiele, wiele innych atrakcji, które wzbudziły wśród uczestników niesamowite emocje i uśmiech na twarzy.

W środę 13 czerwca w Hali MOSIR w Olkuszu odbył się Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych. Jego otwarcie, którego dokonał Wicestarosta Powiatu Olkuskiego Jan Orkisz, zainaugurowało „Obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych – Powiat Olkuski 2018”.

W rozgrywkach brały udział osoby z niepełnosprawnościami – podopieczni zgłoszonych placówek zajmujących się problematyką niepełnosprawności w Powiecie Olkuskim i ŚDS Babice z Powiatu Chrzanowskiego. Po zaciętej rywalizacji, emocjach sięgających zenitu wyłonieni i nagrodzeni zostali zwycięzcy. Wszyscy obecni na turnieju otrzymali gadżety, ciepły posiłek, drobne upominki. Rywalizacja była zacięta, jednak nikt nie zapomniał o poszanowaniu zasady fair play.

Na czwartek 14 czerwca zaplanowano Marsz Godności ulicami Olkusza. Z płyty rynku wzleciał rój biało – czerwonych baloników, na których uczestnicy wypisali lub wyrysowali swoje pragnienia, marzenia, życzenia. W tym dniu uczestników powitał Starosta Olkuski Paweł Piasny życząc wszystkim wspaniałej zabawy. Część artystyczną otworzył porywający występ Filipa Tyliby – ucznia Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu. W trakcie występów organizatorzy przewidzieli wystawę prac laureatów i uczestników konkursu fotograficznego pn.; „Niepodległa. Tradycja
i współczesność”., ogłoszonego w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W piątek 15 czerwca obył się Piknik integracyjny „Uśmiech, radość, godność” w Domu Kultury w Wolbromiu. Po oficjalnym otwarciu, mogliśmy choć na chwilkę przenieść się do bajkowego świata Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków. Zaczarowanych wrażeń podczas występu dostarczyli nam rodzice podopiecznych PSONI Koło w Wolbromiu. Kolejną atrakcją, tym razem z akcentem patriotycznym, odnoszącym się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był niezwykle dostojny „Taniec Flagi” w wykonaniu wychowanków OREW. Chwilę później scenę ubarwił występ taneczny kadry stowarzyszenia, który niemal w podskokach przeniósł nas w plener, gdzie czekało mnóstwo dodatkowych atrakcji, do których niewątpliwie należy zaliczyć magiczny występ iluzjonisty i jego zaczarowanej talii kart. Nie obyło się także bez bańkowych wrażeń i zabaw, za sprawą grupy animatorów Glutaminian Sodu, którzy nieco ”powyżej nas” czuwali nad słoneczną pogodą, dzięki której mogliśmy również podziwiać wystawy prac artystycznych uczestników zaprzyjaźnionych placówek. Całości towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu rozśpiewanego zespołu Mechan-Band. Cukierkowych chwil w postaci „bajkowych słodkości” dostarczyli nam natomiast nasi przyjaciele z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej. Nasze oczy mogły również dostrzec mnóstwo kolorowych esów floresów wymalowanych na twarzach oraz włosach uczestników imprezy. Zaś dzięki uprzejmości brygady motocyklistów, każdy mógł doświadczyć frajdy jaką daje motocyklowa przejażdżka.

Akcentem kończącym ten niezwykły dzień było wręczenie nagród i dyplomów za udział w poszczególnych konkurencjach sportowych. W klasyfikacji generalnej puchar otrzymali uczestnicy WTZ w Lgocie Wolbromskiej. Zrealizowane inicjatywy pokazały, że osoby niepełnosprawne to ludzie utalentowani, potrafiący bawić się, integrować i wzajemnie wspierać. Przełamano stereotypy, zintegrowano wszystkich uczestników niepełnosprawnych i ich rodziny z osobami pełnosprawnymi.

Obchody zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu oraz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu praz przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Inicjatywa została objęta współpracą medialną Przeglądu Olkuskiego i Wieści Wolbromskich. Partnerzy: Dom Kultury w Wolbromiu, Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet (SOS), Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Olkuszu, Gmina Wolbrom – Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolbromiu, Olkuskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz”, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Kluczach, Dom Pomocy Społecznej
w Olkuszu, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu. Wydarzenie zorganizowane we współpracy: Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu, Orkiestry Reprezentacyjnej przy Zakładach Górniczo – Hutniczych „Bolesław” S.A. W organizacji uroczystości pomagali wolontariusze z Zespołu Szkól nr 4 w Olkuszu, Stowarzyszenia na Rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy dla Wszystkich” oraz Zespołu Szkół w Wolbromiu.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, ich rodzinom, opiekunom, służbom medycznym, wolontariuszom, gościom zaproszonym i wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia.