W sytuacjach zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia zadzwoń pod numer:
997 – Policja,
999 – Pogotowie Ratunkowe,
112 – Europejski Numer Alarmowy.
Jeżeli sprawca przestępstwa, w wyniku którego zostałaś(eś) pokrzywdzona(y), został skazany na karę pozbawienia wolności, ale nie przebywa w zakładzie karnym (sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności albo zastosował warunkowe zwolnienie z odbycia reszty w/w kary z jednoczesnym oddaniem skazanego pod dozór kuratora sądowego) i w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności:
– ponownie dopuścił się aktu przemocy wobec Ciebie lub innej osoby najbliższej,
– naruszył obowiązki nałożone na niego przez sąd,
– popełnił inne przestępstwo,
możesz podjąć stosowne kroki mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny oraz poniesienie konsekwencji prawnych przez sprawcę przemocy.
MASZ PRAWO DO:
- powiadomienia Policji w sytuacji poczucia zagrożenia o Twoje życie lub zdrowie także w przypadku, gdy sprawcą przemocy lub groźby jej użycia jest najbliższa Ci osoba.
- uzyskania od lekarza pierwszego kontaktu zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.
- zawiadomienia o w/w zdarzeniach kuratora sądowego sprawującego dozór nad skazanym, który:
– może udzielić sprawcy pisemnego upomnienia, skutkującego, w razie naruszenia warunków tam zawartych, złożeniem odpowiedniego wniosku do sądu,
– wnioskować do sądu o zarządzenie wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności albo odwołanie warunkowego zwolnienia z odbycia reszty w/w kary. Kurator może także złożyć do sądu wnioski o nałożenie wobec osoby skazanej za przemoc w rodzinie następujących obowiązków:
– powstrzymywania się od nadużywania alkoholu lub używania środków odurzających,
– poddania się leczeniu odwykowemu albo oddziaływaniom terapeutycznym,
– uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,
– powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
– powstrzymania się od kontaktowania z pokrzywdzonym w określony sposób,
– powstrzymania się od zbliżania do pokrzywdzonego,
– opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. - skorzystania z telefonu interwencyjno-informacyjnego: 801-12-00-02, którego celem jest udzielenie pokrzywdzonym niezbędnej pomocy psychologicznej lub prawnej, a przede wszystkim, w razie zaistnienia odpowiednich okoliczności, podjęcie przez stosowne służby działań interwencyjnych zmierzających m.in. do izolacji sprawcy przemocy oraz postawienia go przed sądem.
(Szczegóły dotyczące w/w telefonu dostępne są na stronie internetowejwww.parpa.pl oraz www.niebieskalinia.info,www.ms.gov.pl .) - skorzystania z nieodpłatnej pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej, a także innej niezbędnej pomocy, udzielanej przez:
– Ośrodek Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania
– Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
– Sąd Rejonowy – Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej - skorzystania w ściśle określonych przypadkach z kompensaty wynikającej z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 roku o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw (Dz. U. 169, poz. 1415 z późn. zm.).
(wzór formularza wniosku o przyznanie kompensaty jest dostępny na stronie www.ms.gov.pl w zakładce „Działalność” -> „Pokrzywdzeni przestępstwem” -> „Kompensata przysługująca ofiarom niektórych przestępstw”).
PAMIĘTAJ!
Jeśli sprawca przestępstwa przebywa w zakładzie karnym, w sytuacji gdy chcesz zostać poinformowana(y) o jego zwolnieniu, ucieczce, udzielonej mu przepustce, przerwie bądź warunkowym zwolnieniu z zakładu karnego musisz złożyć stosowny wniosek, w przeciwnym razie odpowiednie organy nie będą zobligowane do uprzedzenia Cię o tym fakcie. Wniosek ten należy złożyć do sądu, który skierował orzeczenie do wykonania (orzekł o osadzeniu sprawcy w zakładzie karnym) i przesłał Ci pouczenie o tym uprawnieniu.
Pamiętaj również o powiadomieniu właściwego sądu penitencjarnego (którym jest sąd okręgowy, w okręgu którego skazany przebywa) oraz dyrektora właściwego zakładu karnego, o każdej zmianie adresu Twojego zamieszkania/pobytu. Tylko w ten sposób umożliwisz w/w organom skuteczne udzielenie Ci przedmiotowej informacji.
INFORMACJE DODATKOWE:
W razie wszczęcia procedury „Niebieskie Karty” i uzyskania od przedstawiciela właściwej instytucji (jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty lub ochrony zdrowia) pouczenia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie, zapoznaj się z informacjami tam zawartymi (Niebieska Karta – B).
UWIERZ
UWIERZ, ŻE MASZ W SOBIE SIŁĘ, ŻEBY ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE
Pamiętaj, jest na świecie wiele osób, które uwolniły się z destrukcyjnych związków i przestały doznawać przemocy. Ty także możesz być jedną z nich.
Do przemocy domowej może dojść w każdej rodzinie, niezależnie od jej statusu społecznego i materialnego czy tez poziomu wykształcenia członków rodziny.
UWIERZ, ŻE MASZ W SOBIE SIŁĘ, ŻEBY ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE
ZADAJ SOBIE PYTANIE
CZY ZDARZA SIĘ, ŻE KTOŚ BLISKI:
- traktuje Cię w sposób, który Cię rani?
- obrzuca Cię obelgami, wyzwiskami?
- zmusza Cię do robienia rzeczy, które Cię poniżają?
- popycha Cię, policzkuje, uderza, szarpie?
- niszczy Twoją własność?
- mówi Ci, że wie, co jest słuszne dla ciebie?
- ośmiesza lub obraża ludzi, których lubisz i cenisz?
- stale krytykuje Twoją osobę (poglądy, uczucia, pochodzenie, wykształcenie)?
- mówi Ci, że jesteś głupia, że do niczego się nie nadajesz?
- nie pozwala Ci widywać się i rozmawiać z przyjaciółmi, rodziną?
- dusi, kopie, obezwładnia, wykręca ręce?
- grozi Ci nożem, siekierą, bronią palną?
- grozi Ci, że cię zabije lub dotkliwie zrani?
- obwinia Cię za swoje agresywne zachowanie, mówi Ci, że wszystkiemu Ty jesteś winna?
- zmusza Cię do pożycia seksualnego?
- zmusza Cię do uprawiania praktyk seksualnych, które Ci się nie podobają?
- straszy Cię, że pobije twoich przyjaciół, jeśli będą próbowali Ci pomóc?
- zabiera Ci pieniądze, każe o nie prosić lub po prostu nie chce ich dawać?
- zachowuje się wobec dzieci w sposób budzący Twój sprzeciw?
- grozi, że zabierze Ci wszystko (dzieci, pieniądze, dom), jeśli nie będziesz mu posłuszna?
- przeprasza Cię, rozpieszcza prezentami po tym, jak Cię pobił?
- czy czujesz się nieswojo, gdy dochodzi do spotkania z twoimi przyjaciółmi w obecności partnera?
- czy w czasie trwania małżeństwa zerwałaś kontakty z przyjaciółmi, rodziną?
- czy jesteś z partnerem, bo mówił Ci, że Cię zabije, jeśli od niego odejdziesz?
- czy kiedykolwiek byłaś tak pobita przez partnera, że wymagałaś pomocy lekarskiej lub leczenia szpitalnego?
- czy czujesz się zagrożona w swoim domu?
Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco,
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że doznajesz przemocy w rodzinie!!!
CZY ZDARZA SIĘ, ŻE KTOŚ BLISKI:
- Porozmawiaj z kimś, komu ufasz. Przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów. Nie wstydź się. Za przemoc jest odpowiedzialny ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty.
- Zadzwoń do „Niebieskiej Linii”. Tam możesz porozmawiać z psychologiem, który pomoże ustalić najlepsze i odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie ( numer: 801 12 00 02 )
- Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Ciebie bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób. Za przemoc zawsze jest odpowiedzialna osoba, która ją czyni a nie Ty!
- Wzywaj policję (tel. 997 lub 112) w każdej sytuacji zagrożenia. Za każdym razem domagaj się wypełnienia Niebieskiej Karty. Policja ma obowiązek zareagować na Twoje wezwanie i zapewnić Ci bezpieczeństwo.
- Szukaj pomocy u specjalistów. Kiedy uzyskasz wsparcie i informacje to poczujesz się lepiej.
- Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur prawnych, takich jak: alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej. Poznaj swoje prawa!